Dublin Core چیست؟

معرفی Dublin Core و کاربرد آن

 

 

Dublin Core Metadata Initiative یا DCMI یک جنبش جهانی متن باز است که در شهر Dublin ایالت ohio آغاز شده و هدف آن استانداردسازی جهانی اطلاعات در اینترنت است . این سیستم از اطلاعات متا برای معرفی خوبتر محتویات صفحه های وب استعمال می‌کند . Dublin Core یا همان DC صفحه ها تارنما شما‌را برای حضور بهتر در وب معنایی ( Web Semantic ) محیا می کند و در صحفات XML , XHTML و HTML قابل اجرا میباشد .

 https://lnkd.in/eXhFdyS

شما به احتمال بسیار با متای توضیحات , عنوان و لغات دارای اهمیت در سایت های اینترنتی که عموما با تگ meta و در بخش head صفحات HTML تعریف می گردند آشنا هستید , Dublin Core در کار نسخه کاملتر این تگ ها برای تعریف بهتر صفحه ها وب می باشد .

تاثیر Dublin Core بر سئو

 

استعمال از اطلاعات متا در فرمت DC میتواند بر سئوی وب سایت شما نیز تاثیرگذار باشد , زیرا موتورهای جستجو این اطلاعات اضافی در صفحات وب سایت شما‌را به منزله عملکرد برای معرفی خوبتر محتویات آن میدانند . حتی در حالتی که که‌این اطلاعات بصورت بدون واسطه در الگوریتم های گوگل یا سایر موتورهای جستجو اثر گذار نباشند , سعی شما برای ارائه توضیحات تکمیلی برای معرفی صفحات وب می‌تواند موجب افزایش اعتبار و ارزش ورقه شده و فهم روبات های گوگل از آن را بهبود بخشد .

 

توجه داشته باشید که اطلاعات قرار گرفته در این متا ها بایستی کاملا با محتویات کاغذ شما دارای ربط باشند و کلمه ها و لغات بکار رفته در آن بخشی ای از متون صفحه باشند .

 

بطور جدا نمی توان اعلام‌کرد که استفاده از Dublin Core موجب بهبود سئوی وب سایت و پیشرفت شما در نتایج گوگل خواهد شد ولی برخی از ابزارهای آنلاین بررسی سئو مانند Woorank این میزان را در امتیازدهی پایانی به وبسایت شما اثر گذار میدانند .

 

گوگل بصورت مشخص اعلام نموده است که تگ کلمات اصلی در سکو بندی نتایج جستجو بی تاثیر بوده و روبات ها اهمیتی برای آن قائل نمی شوند , با این وجود بسیاری از متخصص ها بهینه سازی وب سایت در عالم معتقدند که به کار گیری صحیح از Dublin Core می تواند بر تعیین واژه مهم کاغذ و رده آن در نتایج گوگل تاثیرگذار باشد .

 

عارضه ها حیاتی برای استفاده از متا دیتاهای Dublin Core عبارتند از :

 

نهادن آنان در صفحه ها و تعریف این کدها فعالیت ساده ای است .

این کدها تاثیر بر محتویات ورقه نخواهند داشت و ظاهر وبسایت شما‌را تغییر تحول نمیدهند .

Dublin Core یک استاندارد جهانی بوده و ذیل نظر کنسرسیوم جهانی وب کار می نماید , در سود شما در آینده با مشکلاتی مثل سابق شدن کدها یا بی معنا بودن تگ ها موجه نخواهید شد .

موتورهای جستجو فهم و شعور بهتری از محتویات سایت شما خواهد داشت .

 

آموزش به کار گیری از Dublin Core

 

استاندارد Dublin Core شامل 22 تگ متا می‌باشد که هرمورد اطلاعاتی تکمیلی در مورد وبسایت ارائه میدهند و می بایست در محل مناسب خود بکار گرفته شوند ,

Title : این تگ تماما شبیه به تگ عنوان متا بوده و نشانگر عنوان و موضوع دارای اهمیت صفحه وبسایت هست .

 

Subject : تگ Subject می تواند مشتمل بر واژه و کلمه یا عبارت با اهمیت کاغذ باشد و بایستی متناسب با متن موجود در محتویات انتخاب شوند , در واقع این تک میتواند جایگزینی برای تگ کلمه ها کلیدی وب سایت باشد .

 

Description : تگ توضیحات باید حداکثر دربرگیرنده یک پاراگراف توضیحات راجع به متن موجود در کاغذ باشد , شما می‌توانید پاراگراف ابتدایی یا مهمترین بخش مقاله را درین تگ قرار دهید . کاربرد آن دقیقا مشابه تگ توضیحات متا است .

 

Type : این تگ متا نمایانگر دسته محتوای بکار رفته در ورقه می‌باشد که میتواند شامل یکسری مدل متعدد باشد , بعنوان مثال شما می توانید از عبارت Text , Image , Sound در این بخش استعمال فرمائید که نشاندهنده وجود متن , تصویر و فایل صوتی در کاغذ می باشد .

 

Source : این تگ نشانگر مبداء مهم نوشته یا مقاله نمایش داده شده در ورقه است و می‌تواند به یک برگه از کتاب یا یک تارنما بر روی اینترنت اشاره داشته باشد .

 

Creator : این تگ باید مشتمل بر نام مولف یا شرکت یا سازمان ارائه دهنده این محتوا یا مقاله در سایت شما باشد .

 

Publisher : این تگ میتواند شامل نام فرد یا تارنما ارائه دهنده مقاله در اینترنت باشد , این نام می‌تواند با نام مولف مختلف باشد و در اینجا صرفا نام فردی که مقاله را بر روی اینترنت منتشر کرده است قرار میگیرد .

تاثیر Dublin Core بر سئوی سایت

ساخت کدهای Dublin Core و شناخت دقیق امرها آن ممکن است برای شما وقتگیر و سخت باشد , به همین بهانه می توانید از ابزار آنلاینی که برای ساخت این کدها طراحی شده استفاده نمائید و با وارد کردن اطلاعات وب سایت خود تگ های متناسب با آن را دریافت نمائید . برای این فعالیت به سایت Dublin Core Metadata Generator مراجعه نمایید .

این مقاله به خواهش یکی از خوانند‌گان مقالات بلاگسیما تهیه و تنظیم و منتشر شده شده است , هدف حیاتی مقاله معرفی Dublin Core و آشنایی شما با امکانات آن در فضای اینترنت می‌باشد . هیچ دلیل موجهی برای تاثیر این کدها بر سئوی سایت شما نیست و صرفا , روشی در جهت ارائه هرچه بهتر محتوای سایت شما می باشد .

در شرایطی‌که به کدنویسی و طراحی وب تسلط کافی ندارید توصیه می کنیم که از این روش استعمال نکنید زیرا ممکن است تغییرات ساخت شده توسط شما مشکلاتی را در کدهای وب سایت ساخت نماید .

درین مقاله درباره نوعی از تگ صحبت خواهیم کرد که ممکن است اندکی نا‌آشنا باشد اما در عین اکنون میتواند از اهمیت زیادی برای وبمستر‌ها برخوردار باشد زیرا جذب بازدیدکننده از طریق موتور جستجوی گوگل ساده‌تر از دیگر موتورهای جستجو است , بعلاوه این جور از تگ‌ها که در‌پی به معرفی آن ها می‌پردازیم بنابر گفتهٔ مدیران بینگ , از لحاظ موتور جستجوی بینگ و اسپایدارهای آن هم از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

قبل از آغاز نیاز به آشنایی با تگ و اشکال آن است که در مقاله ها تحت در این مورد توضیات جامع و کاملی داده شده :

 

تگ های دارای اهمیت در سئوی سایت

 

دوبلین کُر یا به انگلیسی Dublin Core نوعی متاتگ است که به آن Metadata نیز گفته می شود زیرا این مدل تگ خود متشکل از ۱۵ مورد هست که همه این ۱۵ مورد معرف یک بخش از وبسایت خواهند بود .

Dublin Core در سال ۱۹۹۵ پا به عرصه گذاشت و نام آن برگرفته از مکان میلاد آن یعنی Dublin Ohio است . در بالا به کار گیری از این متاتگ بسیار رایج بود و گوگل شدیدا به آن اهمیت می‌داد اما به ندرت از بها آن کاسته شد .

به زبان معمولی دوبلین کر برای تارنما شما یک کاتالوگ ساخت می‌نماید که توضیحاتی را درباره بخش‌های متعدد وب سایت به موتور‌های جستجو میدهد .

ابزار ساخت Dublin Core برای وب سایت

 

این متاتگ یا متادیتا ۲ دسته میباشند : Dublin Core معمولی که در ان فقط از ۱۵ عنصر مستعمل و با گماردن اطلاعات معمولی به معرفی سایت می‌پردازد و دارای مقادیر و تعاریف پیچیده‌تر نمی‌شود و هرکس با نگاه به آن متوجه اطلاعات موجود در آن می شود , اما دسته دیگر این تگ به نام Dublin Core توصیفی که اندکی کامل‌تر است که علاوه بر اطلاعات معمولی و اساسی به تعریف سایت و مواردی که در ان توضیح داده شده نیز می‌پردازد .

از انجا که گوگل به بیشتر متاتگ‌ها اهمیت نمی‌دهد و فقط تعدادی از ان‌ها هستند که مورد توجه گوگل می باشند بهتر می‌باشد که در‌این مقاله به خلق و خوی گوگل در قبال متاتگ‌ها نپردازیم و به صورت مختص به بینگ توجه کنیم .

کارایی اکثر این متاتگ‌ها یکسان است برخلاف نوع توصیفی که علاوه بر پیچیدگی خاص خود , تاثیر بیشتر بر نتایج موتور بینگ دارد .

 https://lnkd.in/e_sr7Y5

فقط به کارگیری از متادیتا‌ها چیزی را برای شما تضمین نخواهد کرد بلکه نتایج آن به شیوه استفاده شما بستگی دارد.


/ 0 نظر / 42 بازدید